نشان گذاری وب به صورت جمعی (Social bookmark)

نشان گذاری وب به صورت جمعی (Social bookmark)

یکی از مفاهیمی که خیلی در دنیای وب انگلیسی کاربرد دارد و سرویس های متنوع آنلاین بر اساس آن تعریف و عرضه شده است، نشانه گذاری وب یا بوکمارک کردن صفحات وب است. به این معنا که یک کاربر، آدرس یک صفحه وب را در جایی ذخیره کند که بعدا بتواند در صورت نیاز به راحتی به آن صفحه دسترسی پیدا کند.

نیاز به نشان گذاری صفحات وب به ذخیره کردن آدرس صفحات وب مورد علاقه خلاصه نمی شود. خیلی از کاربران علاقه مندند در کنار دسترسی آسان به صفحات مورد علاقه خود، با صفحات مورد علاقه دیگران آشنا شوند و بدون تلف کردن وقت در جستجوهای متعدد اینترنتی، بر اساس نظر جمع به مرور صفحات وب بگردازند. این نیاز منجر به سرویس های آنلاین با موضوع نشان گذاری صفحات وب به صورت جمعی یا Social bookmarking شده است.

در سیستم های «نشان گذاری جمعی» آدرس هر صفحه وب با یک توضیح کوتاه و بعضاً همراه با عکس، نشان گذاری می شود. کاربران مختلف این سیستم، نظر خود را با امکاناتی مثل «پسندیدن» (Like) و «نظر دادن» (Comment) ارایه می دهند و دیگران بر این اساس می توانند از پرطرفدارترین و پربازدیدترین صفحات وب آگاه شده و از آن ها بازدید کنند. از جمله مهم ترین سرویس های آنلاین نشان گذاری جمعی می توان به SumbleUpon، Delicious، Reddit، Digg و Pinterest اشاره کرد.

نکته مهم در سیستم های نشان گذاری جمعی، رعایت حقوق مولف است. با توجه به این که تنها توضیح کوتاهی بر مطلب عرضه می شود و نقل کامل مطلب صورت نمی گیرد، هر کاربری که به مطلب علاقه مند شد باید به صفحه وب تولیدکننده محتوا مراجعه کند و مطلب را در آن جا ببیند و بخواند. بنابراین این سیستم ها نه تنها مانند سایت های جمع کننده محتوا از بازدید وب سایت های اصلی تولیدکننده محتوا کم نمی کنند، بلکه باعث رونق این وب سایت ها می شوند.

سیستم های نشان گذاری جمعی، از بازخورد کاربران برای ارایه مطالب به دیگران بهره می گیرند و از این حیث از موتورهای جستجو که عمدتا مبتنی بر تحلیل محتوا عمل می کنند متمایز می شوند. البته موتورهای جستجو از اطلاعات ایجاد شده در سیستم های نشان گذاری جمعی برای ارایه تحلیل های دقیق تر نسبت به تحلیل صفحات وب استفاده می کنند.

به نظر می رسد یک سیستم کامل نشان گذاری جمعی، سیستمی است که در کنار تحلیل محتوای هر صفحه وب، تعاملات کاربران و نظر ایشان را در ارایه صفحات وب به کاربران در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه بگذارید
کپچا برای به روز رسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید.