بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوا، فرآیند بازاریابی است که در آن، محتوای ارزشمند و جذاب برای جذب و علاقه مند کردن مخاطبین هدف – به منظور ایجاد انگیزه در مشتریان برای انجام یک فعالیت سودآور. این محتوا می تواند از کانال‌های مختلف (از فیزیکی تا مجازی) ارایه شود و انواع مختلف محتوا (متن، عکس، و فیلم) را شامل شود.

به عنوان مثال اگر شما یک وب سایت فروش تورهای گردشگری دارید، ارایه مقالات بررسی چذابیت های گردشگری یا فیلم های طبیعت و آثار تاریخی زیبای دنیا در وب سایت شما، نوعی بازاریابی محتوا محسوب می شود.

چند مزیت در بازاریابی محتوا وجود دارد که آن را برای کسب و کارها جذاب می کند:

  1. در بازاریابی محتوا، کسب و کار مالک رسانه تبلیغاتی است؛ در حالی که در سایر ابزارهای تبلیغات رسانه را اجاره کرده است.
  2. در بازاریابی محتوا، نیاز مشتری اهمیت دارد نه آن چه شما ساخته اید و می خواهید عرضه کنید. با استفاده از ارزشی که برای نیاز مشتری ایجاد می کند، مشتری را جذب می کنید و خدمات و محصولات خودتان را به مشتری معرفی می کنید.
  3. بازاریابی محتوا به شکل غیرمستقیم و با واسطه محتوا به جذب مخاطب می پردازد. در نتیجه توجه بیشتری از مخاطب را معطوف خود می کند.
  4. وقتی شما به مخاطبین، به صورت پیوسته، اطلاعات ارزشمند ارایه می دهید، تصویر برند شما پیش این افراد ارتقا پیدا می کند.

وقتی مخاطبین بیش از محصول و برند شما برای نیاز خودشان ارزش قائل اند، با ارایه محتوایی که یا ۱) اطلاعات جدید به مخاطب می رساند، یا ۲) مخاطب را سرگرم می کند، توجه او را جلب کنید.

با تعریفی که ارایه شد، بازاریابی محتوا می تواند در شبکه های اجتماعی هم رخ دهد و نیازی به ارایه محتوا از طریق وب سایت خاص شرکت نیست. اما این کار یک مزیت مهم بازاریابی محتوا که در آن شرکت مالک رسانه تبلیغاتی است را تضعیف می کند. شاید بهتر باشد برای استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی، محتوا در وبسایت شرکت قرار گیرد و از طریق شبکه های اجتماعی ترویج شود تا بیشتر مورد بازدید قرار گیرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه بگذارید
کپچا برای به روز رسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید.