ایده هایی برای آزمایش A/B به منظور افزایش اثربخشی تبلیغات آنلاین

ایده هایی برای آزمایش A/B به منظور افزایش اثربخشی تبلیغات آنلاین

در مقاله دیگری در خصوص اهمیت و چگونگی انجام آزمایش A/B صحبت شد. گفته شد که قدم اول در طراحی یک آزمایش، تعیین عامل مورد آزمایش است که قرار است اثر آن را در اثربخشی یک کمپین تبلیغاتی اندازه بگیریم. در این مطلب به ایده هایی اشاره می کنیم که می توانند به عنوان عامل مورد آزمایش در نظر گرفته شوند.

  1. رنگ دکمه Call to action: یکی از مهم ترین ابزارهای جلب بازدید در طراحی تبلیغات آنلاین، استفاده از دکمه call to action است که با استفاده از آن از کاربر خواسته می شود که پس از مشاهده تبلیغ روی تبلیغ کلیک کند و در ادامه مسیر با تبلیغ دهنده همراه شود. می توانیم رنگ های مختلفی را برای این کلید آزمایش کنیم تا اثر آن ها را بر عمل بازدیدکنندگان بسنجیم.
  2. عنوان صفحه: استفاده از واژه های مختلف در صفحات و به طور خاص در عنوان مقالات مورد ترویج یا صفحات فرود تبلیغ می تواند عامل دیگری برای آزمایش باشد.
  3. عکس ها: عکس های به کار رفته در مقالات، عکس های اصلی مقالات و همچنین عکس های مورد استفاده در تبلیغ از جمله دیگر عواملی هستند که می توانند در آزمایش بررسی شوند. استفاده از عکس انسان، سادگی عکس ها، ترکیب رنگ عکس ها، استفاده از نقاشی و طراحی به جای عکس و استفاده از نوشته در عکس ها می توانند مورد بررسی قرار گیرند.
  4. محل قرارگرفتن پیام اصلی: پیام اصلی تبلیغ و پیام اصلی مقاله را می توان در محل های متفاوتی قرار داد. مشخص کردن توضیح (Caption) برای مطلب، استفاده از نقل قول در میان مطلب و استفاده از رنگ یا استایل متفاوت نوشتار برای مشخص کردن پیام اصلی، استفاده از جملات غیرمستقیم، استفاده از داستان و …، همگی از انواع مشخص کردن پیام اصلی در متن هستند. هر کدام از این موارد می توانند به عنوان عاملی برای آزمایش بررسی شوند.
  5. محل قرارگرفتن Call to action: در داخل وب سایت می توانید از محل های مختلف وب سایت (سایدبار سمت چپ و راست، بالا یا پایین صفحه، در میان مطلب یا …) برای درخواست از کاربر برای انجام یک فعالیت خاص استفاده کنید. اثربخشی محل قرارگرفتن این درخواست می تواند موضوع دیگری برای آزمایش باشد.
  6. ساختار صفحه فرود: وقتی از ابزارهای مختلف تبلیغ یا ترویج برای جذب بازدید استفاده می شود، ساختار صفحه فرود اهمیت زیادی برای رسیدن به رفتار مشخص از کاربر دارد و می تواند برای آزمایش استفاده شود.
  7. طراحی فرم ها: وقتی از فرم برای جمع آوری اطلاعات استفاده می شود، ساختار فرم و تعداد و نوع آیتم های فرم می تواند در آزمایش مورد بررسی قرار گیرد.
  8. مقدار و شکل بیان مطلب: میزان توضیح دادن مطلب، استفاده از نمودار، استفاده از ارقام، میزان عمیق شدن در مطالب همگی از موضوعات مهمی هستند که برای تعیین اثربخشی در جذب و درگیرنگه داشتن کاربر می توانند مورد آزمایش قرار گیرند.
  9. پیشنهادات: اگر قرار است در صفحات و بخش های مختلف سایت پیشنهاداتی برای کاربر داشته باشید (مثلا دانلود کتاب، مقاله یا مشاهده ویدئو) بهتر است کدام پیشنهاد را در کدام بخش قرار دهید؟ این مساله خود می تواند موضوع آزمایش قرار گیرد تا پاسخ دقیق آن مشخص شود.

به این لیست می توان موضوعات دیگری اضافه کرد، ولی این نه عامل می تواند به عنوان ایده هایی مهم می توانند مورد بررسی قرار گیرند.

شایسته ذکر است بسیاری از موضوعات فوق برای تبلیغات همسان نیز قابل بررسی است.

منابع

http://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/25763/9-A-B-Tests-Mere-Marketing-Mortals-Can-Use-to-Increase-Leads.aspx

مطالب مرتبط
دیدگاه بگذارید
کپچا برای به روز رسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید.